Jakich opłat należy się spodziewać przy imporcie samochodu z USA?

samochód z USA
Czy i kiedy warto sprowadzić samochód z USA?
14 stycznia 2020
samochody ze Stanów
Najbardziej pożądane samochody ze Stanów. Te auta kochają Polacy
19 stycznia 2020

Na koszty importu samochodu z USA składa się wiele czynników. Oprócz płatności za pojazd musimy uwzględnić koszt transportu na terytorium Stanów Zjednoczonych oraz koszt transportu statkiem do Europy. Czeka nas również opłacenie rozładunku, cła i obsługi agencji celnej, a także przewozu auta do miejsca docelowego. Sprawdźmy, z jakimi kosztami musimy się liczyć sprowadzając pojazd z Ameryki.

 

Prowizja od zakupu

Bardzo popularnym sposobem sprzedaży samochodów używanych w Stanach Zjednoczonych są licytacje. Podmioty prowadzące aukcje pobierają prowizję, którą przyjdzie nam opłacić po wylicytowaniu pojazdu. Wysokość takiej opłaty nie jest stała i zależy od stawki procentowej, jaką narzuca dana firma oraz od wartości pojazdu. Zazwyczaj prowizja wynosi od 200 do ok. 700 dolarów. Pamiętajmy, że również nasz bank pobierze prowizję za wykonanie przelewu na rachunek poza granicami kraju.

 

Transport

Kolejnym kosztem, jaki musimy uwzględnić jest koszt transportu. Wśród opłat transportowych znajdziemy opłaty za przewóz auta na terytorium USA, przewóz do Europy oraz transport z portu do miejsca docelowego. Pierwszym kosztem jest koszt transportu zakupionego samochodu od miejsca zakupu do portu, z którego wyruszy drogą morską do Europy. Im większą odległość na terenie USA musi pokonać nasze auto, tym drożej. Należy liczyć się z wydatkiem kolejnych kilkuset dolarów. Transport do Europy jest najdroższym etapem sprowadzenia samochodu ze Stanów Zjednoczonych. Musimy opłacić kontener, a także prom, co może wynieść od ok. 700 do nawet 1500 dolarów. Koszt rozładunku i odprawy celnej to ok. 450 Euro. Konieczne jest również zapewnienie transportu w Europie, ponieważ samochód sprowadzony ze Stanów trzeba najpierw dostosować konstrukcyjnie do europejskiego prawa drogowego.

 

Opłaty importowe

Import samochodów zza oceanu wiąże się z opłatami importowymi, takimi jak cło, podatek VAT oraz akcyza. Wysokość cła na auta sprowadzane z USA jest stała i wynosi 10% wartości pojazdu. Akcyza uzależniona jest od pojemności silnika. W przypadku silników o pojemności do 2.0 l. Włącznie, wynosi 3,1% wartości pojazdu. W przypadku silników większych, akcyza to aż 18,6% wartości auta.

Ostatnią z opłat importowych jest podatek VAT, którego wysokość różni się w zależności od kraju, w którym przeprowadzamy odprawę celną. Jeśli jest to Polska, zapłacimy podatek w wysokości 23%. Tańszą opcją jest przeprowadzenie odprawy np. w Niemczech, gdzie VAT wynosi 19%. Do rejestracji pojazdu potrzebna nam będzie jego dokumentacja, która musi zostać przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego. Koszt takiej usługi to kilkaset złotych.

 

Przystosowanie auta do jazdy w Polsce

Samochody z USA mogą poruszać się po drogach, kiedy zostaną wyeliminowane różnice konstrukcyjne. Prace adaptacyjne dotyczą najczęściej dostosowania konstrukcji i koloru świateł do wymogów prawa europejskiego. Koszt takiego serwisu może wynieść od kilkuset do kilku tysięcy  złotych.

Ostateczny koszt importu auta ze Stanów Zjednoczonych uzależniony jest od wielu czynników, m.in. od jego stanu technicznego, miejsca zakupu, aukcji i innych. Decydując się na skorzystanie z oferty firmy Moto-Car, otrzymujemy gwarancję uczciwej ceny, dobrze zoptymalizowanych kosztów importu oraz fachowej obsługi na każdym etapie współpracy. Pamiętajmy, że auta w USA są dużo tańsze i często, nawet po doliczeniu wyżej wymienionych kosztów, import jest opłacalny

Comments are closed.