Jak wygląda procedura importowania samochodu z USA?

samochody ze Stanów
Najbardziej pożądane samochody ze Stanów. Te auta kochają Polacy
19 stycznia 2020
samochod z usa
Jak dostosować samochód amerykański do jazdy po polskich drogach?
11 lutego 2020

Sprowadzenie samochodu ze Stanów Zjednoczonych może być atrakcyjną alternatywą dla kupna auta na europejskim rynku. Musimy pamiętać o tym, że jest to skomplikowana operacja. Jak zatem wygląda procedura importu samochodu z USA? Sprawdźmy.

 

Szukanie samochodu

Samochody używane w USA bardzo często sprzedawane są na licytacjach online. Biorąc udział w aukcji, możemy kupić kilkuletni, świetnie wyposażony samochód w bardzo atrakcyjnej cenie. Kiedy już wylicytujemy auto i dokonamy wymaganych opłat, możemy zająć się organizacją transportu.

 

Transport na terytorium USA

Zakupiony na terytorium Stanów Zjednoczonych samochód należy przetransportować do portu, z którego ruszy drogą morską do Europy. Po dotarciu do portu auto jest umieszczane w kontenerze, a następnie na statku. Pamiętajmy o tym, że im dalej od portu dokonaliśmy zakupu, tym więcej zapłacimy za transport po USA. Ważne jest, by do portu w USA dostarczyć akt własności samochodu. Z dokumentacji pojazdu musi również wynikać, że samochód nadaje się do dalszej eksploatacji. Brak stosownego zapisu spowoduje, że auto zostanie sklasyfikowane jako wrak i nie będzie można go zarejestrować w Polsce.

 

Transport w Europie

Statek płynie z USA do Europy ok. 14 dni. Po dotarciu do celu kontener jest rozładowywany, a samochód przechodzi odprawę celną. Konieczne jest opłacenie podatku VAT, akcyzy oraz cła. Sprowadzony samochód trafia następnie na lawetę i transportowany jest do miejsca docelowego.

 

Przeróbki niezbędne do przejścia badania technicznego

Aby móc użytkować auto ze Stanów, konieczne jest dostosowanie go do przepisów ruchu drogowego. W większości aut konieczne są zmiany w oświetleniu. Auta z USA mają reflektory symetryczne, w Polsce prawy reflektor musi oświetlać pobocze. Wymianie podlegają również kierunkowskazy. Prace najlepiej zlecić fachowcom specjalizującym się w serwisie aut amerykańskich.

 

W jaki sposób wygodnie sprowadzić samochód z USA?

Dobrym pomysłem jest zlecenie wyszukania i zakupu auta polskiej firmie np. Moto-Car, specjalizującej się importem samochodów z USA. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie z punktu widzenia kupującego. Specjaliści z Moto-Car, w oparciu o podane wcześniej kryteria, dokonają zakupu auta, załatwią wszystkie formalności, zorganizują jego transport i dostarczą pod wskazany przez nas adres w Polsce. Po naszej stronie pozostanie wykonanie koniecznych zmian konstrukcyjnych i rejestracja pojazdu.

Comments are closed.