Czy warto ściągać zza oceanu auto powypadkowe?

pytajnik
Tytuły własności samochodów amerykańskich. Co to takiego?
10 sierpnia 2020
akt własności
Kiedy wystawiany jest salvage title i co to oznacza dla potencjalnego kupca?
16 września 2020

Amerykańskie samochody powypadkowe są dla Polaków kuszącą ofertą ze względu na cenę, bogate wyposażenie, jak i rzadko spotykane modele. Zakup takiego auta może jednak wzbudzać pewne wątpliwości dotyczące m.in. kosztów transportu czy dostępności części zamiennych w rodzimych sklepach. Postanowiliśmy sprawdzić, czy opłaca się inwestować w taki pojazd sprowadzony zza oceanu.

Niskie ceny dobrych samochodów

Amerykańscy kierowcy przeważnie są zamożniejsi niż mieszkańcy Europy, dlatego wiele ich samochodów trafia na sprzedaż nawet w przypadku niewielkich uszkodzeń. Takie pojazdy mogą być doskonałą inwestycją. Trzeba jednak uważać, by sprowadzony samochód nie był kompletnym wrakiem, którego po prostu nie warto naprawiać. Niezbędne jest do tego odpowiednie obycie na rynku. Trzeba także zatroszczyć się o koszty transportu oraz załatwić wszelkie sprawy formalno-prawne. Jednym słowem, opłaca się ściągać auto powypadkowe zza oceanu, jeśli na nasze życzenie zajmie się tym odpowiednia firma. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że klient nieznający rynku często nie wie, gdzie i jak szukać takich samochodów. Natomiast importerzy mogą znaleźć ciekawe oferty według podanej marki, modelu, rocznika, wyposażenia itp. Jest to możliwe dzięki prowadzeniu zagranicznych oddziałów, które szybko dostarczają informacje na temat sprzedawanych pojazdów.

Pozostałe koszty, które trzeba uwzględnić

Przy sprowadzaniu samochodów z dalekich krajów istotnym kosztem jest transport, co dla wielu osób prywatnych stanowiłoby barierę nie do przeskoczenia. W przypadku współpracy z pośrednikiem podpisanie umowy na zakup wiąże się z zorganizowaniem transportu do wybranego przez klienta portu odbioru. Ponadto koszty, które trzeba uiścić, to:

  • cło,
  • rozładunek,
  • koszt obsługi celnej,
  • akcyza.

Na każdym z tych etapów można korzystać z usług firmy importowej, która oferuje pomoc doradczą przy przygotowaniu dokumentów związanych z akcyzą, tłumaczeniu dokumentów czy rejestracji pojazdu.

Jednym z głównych powodów, który może zniechęcać do zakupu sprowadzanych samochodów, jest ograniczony dostęp części zamiennych. W przypadku, gdy dany model jest popularny w Polsce, znalezienie dobrego serwisu może nie stanowić przeszkody. Problematyczny jest jednak wybór części do marek i modeli, które są u nas mało popularne. Na szczęście niektórzy pośrednicy zajmujący się importem amerykańskich aut prowadzą także serwisy. Dzięki temu powypadkowy pojazd z USA lub Kanady może zostać naprawiony m.in. przez wymianę zużytych elementów na oryginalne części. To wszystko sprawia, że sprowadzanie takich samochodów staje się opłacalne nawet w przypadku mało popularnych w Polsce modeli.

Comments are closed.