Kiedy wystawiany jest salvage title i co to oznacza dla potencjalnego kupca?

samochód powypadkowy
Czy warto ściągać zza oceanu auto powypadkowe?
26 sierpnia 2020
transport aut
Metody transportu samochodów z USA
4 października 2020

W Stanach Zjednoczonych każdy samochód musi posiadać tzw. akt własności, czyli świadectwo, jakie wydaje state motor vehicle agecy. Jest to wydział komunikacji dla danego stanu. W akcie znajdują się informacje dotyczące pojazdu, m.in. numer VIN, rok modelowy i ostatni właściciel. Może tam się znaleźć również adnotacja salvage title. Co to oznacza?

Samochody powypadkowe

Salvage title jest to tytuł własności nadawany północnoamerykańskim samochodom, które są uszkodzone. Oznacza to, że pojazd uczestniczył w zdarzeniu drogowym, czyli wypadku, kolizji lub stłuczce i firma ubezpieczeniowa uznała go za stratę całkowitą. Trzeba jednak przy tym zaznaczyć, że poszczególne regiony mają odrębne zapisy w prawie komunikacyjnym, dlatego salgave title może być różnie interpretowane. W niektórych stanach i kanadyjskich prowincjach samochody skradzione lub zdewastowane, które nie zostały odzyskane przez policję w ciągu 21 dni, ubezpieczyciele uznają za stracone. Z kolei w innych regionach salvage title wydaje się tylko w przypadku określonych uszkodzeń. Amerykanie są zamożniejsi od Polaków i wielu innych narodów europejskich, dlatego często nie podejmują się napraw, lecz inwestują w nowe samochody. Ich powypadkowe auta trafiają na rynek, gdzie wykupują je importerzy różnych krajów. Czy zakup takiego auta jest bezpieczny?

Opłacalność zakupu

Ogólnie rzecz biorąc, pojazdom nadaje się tytuł salvage, gdy koszty naprawy i wymiany części przekraczają od 50 do 95% wartości pojazdu, jednak szczegóły pozostają w kwestii ubezpieczycieli. W większości stanów takie auta nie mogą być dopuszczone do ruchu publicznego, przez co trafiają na sprzedaż. Z jednej strony nabywcom zaleca się ostrożność ze względu na możliwość ukrytych wad, a z drugiej jest to często świetna okazja dla europejskich nabywców, którzy sprowadzają samochody do mniej zamożnych krajów. Wiele sprzedawanych aut ma niewielkie usterki, które można naprawić bez większych problemów. Najbezpieczniejszą formą zakupu jest skorzystanie z usługi pośrednictwa importera pojazdów z USA. Wtedy samochód jest gruntownie sprawdzany pod kątem opłacalności zakupu. Następnie dokonuje się ewentualne naprawy i wymienia części na oryginalne, również sprowadzane z Ameryki. W takim przypadku nie trzeba obawiać się, na jakiej podstawie wystawiono salvage title.

Comments are closed.