Samochody z Clean Title. Produkt pożądany na rynku?

transport aut
Metody transportu samochodów z USA
4 października 2020
Jak wygląda odprawa celna przy imporcie auta z USA?
2 grudnia 2020

W przypadku sprowadzania samochodu ze Stanów Zjednoczonych nabywca powinien zwracać szczególną uwagę na oznaczenie Title, czyli tytuł własności danego pojazdu. Na jego podstawie można wyeksportować pojazd i zarejestrować go w Polsce. Z tego artykułu dowiesz się, co oznacza Clean Title i czy warto kupować samochód z takim oznaczeniem.

Tytuły nadawane autom uszkodzonym

Aukcje amerykańskich samochodów często zawierają informacje, które nie funkcjonują na europejskim rynku. Można np. spotkać się z adnotacją bill of sale, która oznacza, że zakup auta wiąże się z dodatkowym kosztem za wydanie Title. Jest to skrót od Certificate of Title, czyli tytułu potwierdzającego, kto jest posiadaczem danego pojazdu. To jedyny dokument dotyczący samochodów sprowadzanych z USA, który potrzebny będzie do rejestracji w Polsce. Amerykańskie tytuły własności można podzielić na trzy grupy. Pierwszą z nich są auta, które zostały tak uszkodzone, że nie można ich u nas zarejestrować. Wyróżnia się je poprzez oznaczenia m.in. BR, BV, CLEAN TITLE – NO VIN, FLOOD, FOR JUNK. Tytułów z tej grupy jest bardzo dużo i nie sposób wymienić ich wszystkich. Druga grupa to pojazdy uszkodzone, których ubezpieczyciel nie naprawił ze względów ekonomicznych. Poziom uszkodzenia zależny jest od kwalifikacji przez firmę ubezpieczeniową. Po naprawie i przeprowadzonym badaniu można zarejestrować je w Polsce. Najczęściej oznacza się je Salvage Title lub Salvage Rebuildible Title. W poszczególnych stanach mogą funkcjonować inne oznaczenia.

Czysty tytuł

Clear Title to ostatnia grupa sprzedawanych samochodów. Są to przeważnie pojazdy bezwypadkowe, dlatego ich ceny kształtują się na wyższym poziomie niż w pozostałych dwóch grupach. Samochód z takim dokumentem mógł być po zdarzeniu, lecz szkoda była na tyle niewielka, że nie została zgłoszona do ubezpieczyciela. Jest to bardzo częste w przypadku aut z wypożyczalni, ponieważ tego rodzaju firmy posiadają swoje formy ubezpieczeń i nie odnotowują szkód. Innym oznaczeniem tej grupy jest Original Title. Wracając do tytułowego pytania, tego typu samochody stanowią najbezpieczniejszą opcję zakupu. Najczęściej spotykane są auta z dokumentami Salvage Title, które mogą być uszkodzone na kilka procent, jak również na szkodę całkowitą. Sprzedawca powinien zamieścić adnotację o uszkodzeniu pojazdu, jednak popularną formą oszustwa jest przywracanie takich aut do ruchu drogowego bez odpowiednich napraw. Istnieje także wiele innych form oszustw związanych ze sprowadzaniem uszkodzonych pojazdów. Nie oznacza to jednak, że każdy taki samochód nadaje się na złom. Bezpieczniejszą opcją jest samochód z Clear Title, lecz wiąże się to z wyższymi kosztami zakupu.

Do tej pory opisaliśmy różnice dotyczące amerykańskich tytułów własności. Nie jest to jednak wystarczająca wiedza do tego, by przeprowadzać bezpieczne transakcje. Jeśli chcesz sprowadzić auto z USA i nie znasz tamtejszego rynku, nie wiesz jak załatwić transport, za co trzeba płacić i jak przerejestrować pojazd, powinieneś skorzystać z usług pośrednika. Są to oczywiście wyższe koszty, lecz pozwolą ci uniknąć przykrych niespodzianek, a być może także wysokich dopłat.

Comments are closed.