Jak prawidłowo oszacować cenę auta z USA?

Zabytkowe auto z USA
Zabytkowe auta z USA. Gratka dla automaniaków
1 marca 2021
samochody
Zakup samochodu z USA, a kwestia gwarancji
17 czerwca 2021

Samochody z USA, zarówno te zabytkowe, jak i używane oraz nowe cieszą się w Polsce od wielu lat niesłabnącą popularnością. Jednak koszt zakupu auta ze Stanów to nie tylko koszt samego pojazdu, lecz również wiele innych opłat, które musi ponieść kupujący, w związku ze sprowadzeniem pojazdu do Polski. Sprawdź, jak prawidłowo oszacować cenę samochodu ze Stanów Zjednoczonych i na jakie koszta się przygotować?

Jakie auta najlepiej sprawdzać z USA?

Zasadniczo w Stanach Zjednoczonych samochody są dużo tańsze, aniżeli w Europie. Ich cena jest ponadto mocno skorelowana z kursem dolara: im dolar tańszy, tym kupno auta bardziej będzie się opłacać. Najwięcej zaoszczędzimy, decydując się na zakup drogiego, zachodniego auta, którego wartość wynosi ponad sto tysięcy złotych. W przypadku samochodów tańszych koszt ich sprowadzenia do Polski może przewyższyć nawet wartość samego auta, dlatego zakup nie będzie opłacalny.

Jeśli decydujesz się na zakup auta z USA, zdecyduj się na aktualnie produkowany model, występujący na europejskim rynku, dzięki czemu unikniesz problemu z dostępnością części zamiennych. Drugim rodzajem aut, których sprowadzanie z USA się opłaca, są auta zabytkowe. Stanowią one prawdziwą gratkę dla kolekcjonerów samochodów.

Gdzie szukać amerykańskich samochodów?

Najlepszym źródłem zakupu samochodu będą internetowe aukcje, gdzie swoje pojazdy wystawiają firmy ubezpieczeniowe oraz dealerzy. Samochody na tego typu aukcjach są zazwyczaj uszkodzone, przy czym nikt nie stara się ukrywać uszkodzeń. Stan faktyczny samochodu będzie zatem zgadzał się ze zdjęciami oraz opisem samochodu. Warto również zdać sobie sprawę, że różnice w cenie uszkodzonych aut są najkorzystniejsze, gdyż naprawa takich pojazdów w Stanach jest nieopłacalna i właściciele chcą jak najszybciej pozbyć się samochodu.

Jakie są dodatkowe koszty sprowadzenia auta z USA?

Koszt kupna auta z USA to nie tylko cena samochodu, lecz również koszty jego sprowadzenia z zagranicy. W przypadku Stanów Zjednoczonych będą to:

  • podatek VAT w wysokości 19% dla aut nowych i używanych,
  • podatek VAT w wysokości 8% dla samochodów zabytkowych,
  • cło w wysokości 10% ceny auta.

Do kosztów sprowadzenia samochodu z USA doliczyć należy następnie akcyzę w wysokości 3,1% dla aut o pojemności silnika do dwóch litrów i 18,6% dla aut o pojemności silnika powyżej dwóch litrów. To niestety nie koniec wydatków. Kolejne to opłata za przetransportowanie samochodu do portu i koszt samego transportu morskiego. Aby zmniejszyć koszty sprowadzenia auta, warto nabywać samochody z miast, mających bezpośredni dostęp do portu lub położnych najbliższej doków.

Dlaczego warto skorzystać z usług pośrednika?

Wybór amerykańskiego auta, a następnie jego sprowadzenie to ogromne przedsięwzięcie, wymagające wiedzy, umiejętności organizacyjnych oraz logistycznych, a także dużej ilości wolnego czasu. Aby nie kupować przysłowiowego „kota w worku” i nie ugrzęznąć w procedurach, najlepiej skorzystać z pomocy pośrednika. Zajmiemy się wszystkimi czynnościami, związanymi ze sprowadzeniem twojego wymarzonego samochodu z USA. Sprowadzamy zarówno używane, amerykańskie samochody o młodym roczniku i niewielkim przebiegu, jak i oryginalne auta zabytkowe. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu na amerykańskim rynku motoryzacyjnym oraz znajomości giełdy klasyków szybko znajdziemy upatrzony przez Państwa model. Zajmiemy się transakcją kupna i transportem pojazdu. Podejmiemy się ponadto licytacji warunków kupna-sprzedaży. Z nami marzenie o amerykańskim aucie może stać się rzeczywistością!

Comments are closed.