Opłacalność sprowadzenia auta ze Stanów w kontekście kursów walut

samochód z USA
Czy i kiedy warto sprowadzić samochód z USA?
14 stycznia 2020

Każdy, kto myśli o sprowadzeniu auta zza oceanu, uważnie śledzi kurs dolara i zastanawia się, czy wciąż jest to opłacalne. Spróbujmy znaleźć odpowiedź na pytanie o opłacalność importu samochodu z USA.

Kursy walut mają wpływ na ilość aut sprowadzanych z USA. Pod koniec 2008 roku kurs dolara spadł do rekordowo niskiego poziomu. Za jednego dolara płaciliśmy wówczas ok. 2 zł, a czasem nawet mniej. Był to złoty okres dla importerów aut zza oceanu, a samochody można było kupić w bardzo atrakcyjnej cenie. Dziś sytuacja wygląda nieco inaczej. Dolar kosztuje już ok. 4 zł, lecz mimo to import samochodów z USA nadal jest opłacalny. Dlaczego? Wiąże się to z zamiłowaniem Amerykanów do motoryzacji. Amerykański rynek motoryzacyjny jest największym rynkiem na świecie, a ceny aut są niższe niż w Europie. Wpływ na to mają m.in. silna konkurencja wśród sprzedawców, mniejsze obciążenia podatkowe oraz niższe koszty transportu, niż w Europie. Amerykańskie modele są często doskonale wyposażone, co jeszcze bardziej podnosi ich atrakcyjność.

 

Sprowadzenie jakich samochodów jest najbardziej opłacalne?

Przy obecnym kursie dolara, najbardziej opłacalny jest import samochodów z wyższej półki cenowej, a także aut unikalnych, niedostępnych w Europie. Dużym powodzeniem cieszą się samochody klasy premium niemieckich i japońskich marek, takie jak np. BMW serii 7, Audi Q5 czy Lexus LS 460. Im droższy samochód, tym więcej zaoszczędzimy sprowadzając go, nawet biorąc pod uwagę opłaty, które będziemy musieli ponieść. W przypadku niedrogich aut kompaktowych, koszty transportu, podatki i inne opłaty dodatkowe mogą sprawić, że cała operacja będzie nieopłacalna.

 

Jak dobrze sprowadzić samochód z USA?

Planując zakup auta klasy wyższej, warto rozważyć import z USA. Samochód ze Stanów można sprowadzić na własną rękę bądź skorzystać z usług pośrednika np. Moto-Car. Polecamy skorzystanie z usług specjalistów, którzy dzięki swojemu doświadczeniu wypracowanym przez lata kontaktom biznesowym sprowadzą wymarzony samochód w korzystnej cenie i zadbają o to, by transakcja oraz transport pojazdu przebiegły bez zakłóceń.

Comments are closed.