Aukcje samochodów z USA. Na co zwracać uwagę, czego się wystrzegać?

części do samochodów
Serwisowanie samochodów z USA. Gdzie zaopatrywać się w części?
23 marca 2020
Import samochodu z USA
Częste błędy popełniane przy importowaniu auta ze Stanów Zjednoczonych
27 maja 2020

Większość fanów motoryzacji z pewnością słyszała o aukcjach samochodowych odbywających się w USA. Można tam trafić na prawdziwe perełki w zaskakująco niskich cenach. Część z nich trafia do Europy – tu, za ten sam model, właściciel zazwyczaj musiałby zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych więcej. Dlaczego auta w USA są tańsze i jak nie dać się oszukać na aukcji?

Amerykański styl życia

W dużej mierze dostępność samochodów wynika z amerykańskiej mentalności. Podczas gdy Europejczycy naprawiają swoje samochody nawet po solidnych wypadkach, Amerykanie najczęściej po prostu wymieniają je na nowe. Na aukcjach często można trafić na interesujący nas model z niewielkim uszkodzeniem, które nie wpływa znacząco na wartość samochodu (z punktu widzenia po naszej stronie oceanu). Biorąc pod uwagę to, że USA to ogromny kraj, na aukcjach codziennie pojawiają się różne pojazdy – od zabytkowych oldtimerów, po luksusowe limuzyny.

Nie daj się oszukać

Odradzamy jednak branie udziału w dowolnych aukcjach, prowadzonych przez handlarzy. Tam, tak jak w Polsce, grasują oszuści. Warto natomiast zajrzeć na platformy takie jak COPART czy IAAI, dzięki którym do Europy trafia ponad milion aut rocznie. Samochody na licytacje wystawiają tam między innymi dealerzy czy towarzystwa ubezpieczeniowe, którym zależy na renomie i nie ukrywają wad pojazdów. Import auta z USA, zakupionego od takiego podmiotu raczej nie okaże się niemiłą niespodzianką. Trzeba jednak pamiętać, że aukcje amerykańskie są prowadzone specyficznie, czasami nawet dwuetapowo. Dodatkowo, by wziąć udział a licytacji trzeb być zarejestrowanym użytkownikiem. Licytację wymarzonego pojazdu warto zlecić doświadczonemu pośrednikowi, który doskonale zna zasady panujące na amerykańskich aukcjach, a także wie, czego (i kogo) powinien się tam wystrzegać. Pomoc pośrednika jest również nieoceniona po wygranej aukcji, gdy samochód trzeba przetransportować do Polski i zmierzyć się z górą formalności. Trzeba pamiętać, o tym, że mimo wysokich kosztów związanych z importem, zakup drogiego auta w USA jest dalej bardzo opłacalny. Pomoc pośrednika to zaledwie mały promil kosztów całej transakcji, który jednak może uchronić nas przed wyrzuceniem kilkuset tysięcy w błoto.

Comments are closed.