Częste błędy popełniane przy importowaniu auta ze Stanów Zjednoczonych

aukcja aut
Aukcje samochodów z USA. Na co zwracać uwagę, czego się wystrzegać?
27 kwietnia 2020
Usa - samochod
Czy przy imporcie samochodu zza oceanu warto skorzystać z usług pośrednika?
6 sierpnia 2020

Import pojazdów z USA cieszy się dużą popularnością. Za drogie modele można zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy mniej niż wtedy, gdyby kupowało się je w Polsce. Ściągnięcie samochodu ze Stanów nie jest jednak łatwym zadaniem, a na kupujących czeka sporo pułapek. Jak nie popełnić błędu przy zakupie?

Skorzystaj z pośrednika

Wiele osób uważa, że pomoc pośrednika podczas szukania i importowania wymarzonego modelu jest im zbędna. To ogromny błąd. Przede wszystkim korzystając z pomocy pośrednika, nie kupimy przysłowiowego kota w worku. Pośrednicy doskonale wiedzą, z jakich serwisów aukcyjnych korzystać i na co być wyczulonym przy przeglądaniu ofert. Mają też dostęp do aukcji, których nie znalazłaby osoba spoza branży. Import samochodu z USA wiąże się ze skomplikowanymi procedurami transportowymi lądowymi, jak i morskimi. Trudne do przebrnięcia są również zagadnienia celne, podatkowe oraz masa innych formalności. Aby wszystko poszło zgodnie z planem, pomoc pośrednika – i to doświadczonego – jest niezbędna.

Przeliczenie sił na zamiary

Planując import pojazdu ze Stanów Zjednoczonych, nie można brać pod uwagę tylko ceny samochodu. Bardzo kosztowny jest jego transport (im dalej od portu morskiego, tym drożej), kwestie celne i podatkowe, oraz modyfikacje. Musimy pamiętać, że samochody produkowane na rynek amerykański różnią się konstrukcjami od europejskich. Na pewno czekają nas zmiany oświetlenia, licznika, a czasami całego komputera pokładowego. Do ceny auta możemy doliczyć co najmniej kilkadziesiąt tysięcy (dlatego właśnie opłaca się importować tylko drogie modele).

Nietypowe auto na rok

Jeśli przyszły właściciel samochodu nie zamierza się nim cieszyć przez dłuższy czas, powinien zastanowić się, czy import pojazdu ze Stanów jest dla niego opłacalny. Zwłaszcza wtedy, gdy zamierza ściągnąć do kraju pojazd nietypowy, rzadko spotykany w Europie. Sprzedaż takiego modelu może okazać się problematyczna – na pewno nie będą zainteresowani nim klienci, którzy nie lubią borykać się z problemem zdobycia części zapasowych. Sprzedaż auta będzie wymagała znalezienia miłośnika motoryzacji, który jest skłonny poświęcić nieco wygodny, by cieszyć się jazdą niezwykłym pojazdem. Nie oznacza to bynajmniej, że na transakcji stracimy sporo pieniędzy – po prostu będziemy musieli nastawić się na dłuższe szukanie kupca.

Comments are closed.