Które auta z Ameryki są zwolnione z akcyzy?

Jak wygląda odprawa celna przy imporcie auta z USA?
2 grudnia 2020
auto ze stanów
Ile trwa proces sprowadzania auta ze Stanów?
14 lutego 2021
samochód z USA

Akcyzą nazywamy rodzaj podatku, który należy zapłacić, importując samochód do kraju, pobieranym za wprowadzenie towaru na teren Unii Europejskiej. Jej wysokość w przypadku samochodów osobowych może być różna i wynosić od 3,1% aż do 18,6%. Jego wysokość uzależniona jest od tego, w jaki silnik wyposażone jest auto. Co ciekawe, sprowadzając niektóre auta z USA, jesteśmy zwolnieni z opłacania akcyzy. W jakim przypadku tak się dzieje i z czego wynika taki przywilej?

Klasyki

Pierwszą grupą pojazdów, które są zwolnione z obowiązku opłacenia podatku akcyzowego, są auta zabytkowe, inaczej nazywane klasycznymi. Nie każdy potrafi je dokładnie zdefiniować. Klasykami nazywamy samochody, które skończyły 30 lat. Jednak, aby zostać zwolnionym z płacenia akcyzy, należy spełnić istotny warunek, jakim jest zarejestrowanie go na tak zwanych żółtych blachach, czyli jako zabytek. Co ciekawe, klasyki są także zwolnione z cła (należy zapłacić jedynie 7% podatku VAT).

Auta elektryczne

Kolejną grupą samochodów zwolnionych z opłaty akcyzy są auta elektryczne. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Z podatku akcyzowego zwolnione są pojazdy w 100% elektryczne oraz hybrydy plug-in z silnikiem do 2,0 l. Natomiast auta plug-in, które mają silnik powyżej 2,0 l, uznawane są za luksusowe (na przykład BMW i Porsche) i muszą opłacać podatek akcyzowy.

Samochody ciężarowe i pick-up

Samochody ciężarowe są kolejną grupą aut zwolnionych z obowiązku płacenia akcyzy. Jeśli zaś chodzi o auta pick-up, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. W ich przypadku ważna jest długość przestrzeni ładunkowej. Aby taki samochód został uznany za ciężarowy, a tym samym zwolniony z obowiązku płacenia podatku akcyzowego, jego przestrzeń ładunkowa musi być większa niż połowa długości rozstawu osi.

Jeśli chcieliby Państwo znaleźć wymarzone auto z USA lub Kanady, chętnie pomożemy w znalezieniu najlepszej oferty oraz dopilnujemy, by bezpiecznie trafiło do Polski. Wynegocjujemy korzystne warunki kupna-sprzedaży i sprowadzimy takie auto, którego stan techniczny i parametry będą odpowiadały Państwa wymaganiom.

Komentarze są wyłączone.