Które auta z Ameryki są zwolnione z akcyzy?

Jak wygląda odprawa celna przy imporcie auta z USA?
2 grudnia 2020
auto ze stanów
Ile trwa proces sprowadzania auta ze Stanów?
14 lutego 2021

Akcyzą nazywamy rodzaj podatku, który należy zapłacić, importując samochód do kraju, pobieranym za wprowadzenie towaru na teren Unii Europejskiej. Jej wysokość w przypadku samochodów osobowych może być różna i wynosić od 3,1% aż do 18,6%. Jego wysokość uzależniona jest od tego, w jaki silnik wyposażone jest auto. Co ciekawe, sprowadzając niektóre auta z USA, jesteśmy zwolnieni z opłacania akcyzy. W jakim przypadku tak się dzieje i z czego wynika taki przywilej?

Klasyki

Pierwszą grupą pojazdów, które są zwolnione z obowiązku opłacenia podatku akcyzowego, są auta zabytkowe, inaczej nazywane klasycznymi. Nie każdy potrafi je dokładnie zdefiniować. Klasykami nazywamy samochody, które skończyły 30 lat. Jednak, aby zostać zwolnionym z płacenia akcyzy, należy spełnić istotny warunek, jakim jest zarejestrowanie go na tak zwanych żółtych blachach, czyli jako zabytek. Co ciekawe, klasyki są także zwolnione z cła (należy zapłacić jedynie 7% podatku VAT).

Auta elektryczne

Kolejną grupą samochodów zwolnionych z opłaty akcyzy są auta elektryczne. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Z podatku akcyzowego zwolnione są pojazdy w 100% elektryczne oraz hybrydy plug-in z silnikiem do 2,0 l. Natomiast auta plug-in, które mają silnik powyżej 2,0 l, uznawane są za luksusowe (na przykład BMW i Porsche) i muszą opłacać podatek akcyzowy.

Samochody ciężarowe i pick-up

Samochody ciężarowe są kolejną grupą aut zwolnionych z obowiązku płacenia akcyzy. Jeśli zaś chodzi o auta pick-up, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. W ich przypadku ważna jest długość przestrzeni ładunkowej. Aby taki samochód został uznany za ciężarowy, a tym samym zwolniony z obowiązku płacenia podatku akcyzowego, jego przestrzeń ładunkowa musi być większa niż połowa długości rozstawu osi.

Jeśli chcieliby Państwo znaleźć wymarzone auto z USA lub Kanady, chętnie pomożemy w znalezieniu najlepszej oferty oraz dopilnujemy, by bezpiecznie trafiło do Polski. Wynegocjujemy korzystne warunki kupna-sprzedaży i sprowadzimy takie auto, którego stan techniczny i parametry będą odpowiadały Państwa wymaganiom.

Comments are closed.